Orzecznictwo: SA w Warszawie uchyla postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia (zakaz zbywania tytułu prasowego „Wprost”)


We wrześniu 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o udzieleniu Romanowi Giertychowi zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania o naruszenie dóbr osobistych, poprzez ustanowienie zakazu zbywania przez obowiązanego tj. Agencję Wydawniczo-Reklamową WPROST Sp. z o.o. w Warszawie, prawa do tytułu prasowego „Wprost” na rzecz innego podmiotu.

Sąd uznał roszczenie R. Giertycha za uprawdopodobnione a sytuację majątkową wydawcy za niepewną (uwzględniono przy tym sprawozdania finansowe spółki oraz wykaz kar nałożonych przez KNF). SO zwrócił przy tym uwagę na potencjalne trudności związane z wykonaniem przyszłego orzeczenia. Wnioskodawca sformułował również żądanie udzielenia zabezpieczenia. poprzez zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych obowiązanego do kwoty 100.000 zł (uznane jednak za niecelowe).

W dniu 30 stycznia 2015 r., Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał postanowienie, w którym oddalił wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia niemajątkowego wnioskodawcy oraz nie uwzględnił jego zażalenia na oddalenie wniosku zw. z zajęciem wierzytelności z rachunków bankowych. SA podkreślił, że podziela stanowisko Sądu I instancji, co do uprawdopodobnienia roszczenia. Wskazał jednak, że kognicja Sądu w  postępowaniu zabezpieczającym nie obejmuje ustalenia przez Sąd czy doszło do naruszenia dóbr osobistych. W ocenie SA dokonane zabezpieczenie obciążało drugą stronę ponad miarę i było nieadekwatne. Zwrócono jednocześnie uwagę na dobrą kondycję finansową spółki oraz niewłaściwy sposób określania przez wnioskodawcę aktualnego stanu majątkowego podmiotu.
 
Sygnatury postanowień: IV Co 119/14 (SO), VI ACz 6255/14 (SA).
 
Tagi: naruszenie dóbr osobistych, zabezpieczenie, zakaz zbywania tytułu prasowego